Półka w sklepie z napojami

Soki to oprócz mleka najczęściej kupowany napój w opakowaniu kartonowym. Mimo swojej popularności, wciąż wiemy jednak o nich niezbyt wiele. Wyniki przeprowadzonych ostatnio ankiet pokazują, że tylko 32% badanych sądzi, że karton zapewnia prawidłowe zachowanie wartości odżywczych soku. Jak jest zatem w rzeczywistości wyjawi nam profesor Instytutu Ogrodnictwa – dr hab. Inż. Jarosław Markowski.

Skład opakowania kartonowego na napoje

Popularny “kartonik”, którym możemy kupić soki, mleko czy innego rodzaju napoje składa się z 3 materiałów: z papieru który stanowi aż ¾ masy opakowania; polietylenu (20% masy opakowania) oraz warstwy aluminiowej, która jest 8x cieńsza od ludzkiego włosa. Każdy z tych trzech składników pełni inną rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa oraz wartości odżywczych zawartości. Budulcem opakowania jest celuloza, czyli papier; folia polietylenowa chroni papier przed wilgocią, a warstwa aluminium chroni zawartość przed szkodliwym wpływem światła oraz tlenu.

Karton sprzyja

Zarówno pasteryzacja, której poddawane są soki, mleko i inne napoje, jak i wyjałowione aseptyczne opakowanie kartonowe, zapewniają dłuższy termin przydatności do spożycia i to w dodatku bez konieczności stosowania substancji konserwujących.

– Czynniki zewnętrzne mogą mieć niekorzystny wpływ na wartości odżywcze produktu. Temperatura i światło może negatywnie wpływać zarówno na barwę, jak też zawartość witamin oraz smak żywności, a także skracać jej okres przydatności do spożycia. Na przykład w produkcie wystawionym na działania światła zmniejsza się m. in. zawartość witaminy C. Opakowania kartonowe chronią natomiast produkt przed działaniem czynników zewnętrznych – wyjaśnia profesor Markowski

Profesor Markowski dodaje, że atutem opakowań kartonowych jest także ich wielkość dostosowana do różnych wymagań konsumentów oraz niewielka waga.

Opakowanie ekologiczne

Warto w tym momencie dodać, że wszelkie materiały wchodzące w skład opakowania kartonowego do napojów nadają się do przetworzenia. Innymi słowy – cały karton, jak również i nakrętkę można poddać dalszemu przetwarzaniu. Warto przypomnieć, że pakowania kartonowe po produktach płynnych należy wrzucać do żółtego pojemnika na  tworzywa sztuczne i odpady metalowe, skąd dalej przekazane zostaną do recyklingu.

Zachowanie wartości odżywczych produktów i jego ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, bezpieczeństwo konsumenta, wygoda użytkowania oraz możliwość recyklingu – to bezsprzecznie zalety opakowań kartonowych. Dlatego sięgając po nie ze sklepowej półki, możemy być pewni, że wybieramy mądrze – dla siebie i środowiska – zapewnia ekspert z Instytutu Ogrodnictwa.
Jeśli szukasz ozdobnych kartonów skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz .

Grafiki: pixabay.com

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z portalu użytkownik wyraża na to zgodę.