Recykling i segregacja opakowań kartonowych

W dzisiejszej gospodarce recykling to nie tylko racjonalne i oszczędne wykorzystywanie zasobów naturalnych, ale również korzyści ekonomiczne. Co więcej, każdy z nas zużywa rocznie około 50 kg papieru, dlatego jego segregacja staje się koniecznością. Jak robić to prawidłowo i przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego?

Jak segregować karton i tekturę?

Czy wiecie, że papier można przerabiać aż 7 razy, zanim zostanie uznany za odpad? Nic zatem dziwnego, że segregowanie kartonowych opakowań to niezwykle ważna kwestia w świetle ich ponownego wykorzystania. Mogłoby się wydawać, że wybór odpowiedniego kontenera na tego typu opakowania jest prosty – należy je wrzucać do niebieskiego pojemnika na makulaturę. Nie jest to jednak tak oczywiste – poniżej prezentujemy listę tego, co możemy do niego wrzucać:

  • Gazety i katalogi
  • Opakowania z tektury i kartony
  • Papierowe worki
  • Książki (w miękkiej okładce lub po usunięciu twardej oprawy)

A co powinno się znaleźć w pojemniku na tworzywa sztuczne?

  • Opakowania z zawartością (np. z resztkami jedzenia) i zatłuszczony papier
  • Papier lakierowany (np. foldery reklamowe)
  • Artykuły higieniczne
  • Opakowania po napojach

5 etapów recyklingu opakowań

Kartonowe opakowania mogą zostać poddane recyklingowi na kilka sposobów, jednak najczęściej stosuje się odzysk celulozy w papierni. Cały proces składa się z kilku etapów, a efektem końcowym są m.in. tektury faliste, papier do druku czy tektury pudełkowe.

  1. Pierwszym etapem jest rozwłóknianie – papier zostaje zmieszany z gorącą wodą, w wyniku czego rozdziela się na włókna celulozowe. W zależności od tego, co ma być produktem końcowym, stosuje się różnego rodzaju instalacje rozwłókniające (nisko-lub wysoko stężeniowe oraz bębny rozwłókniające). Papier zostaje również poddany wstępnemu oczyszczeniu.
  2. Kolejny krok to mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń. Po usunięciu zanieczyszczeń ciężkich (np. piasku czy zszywaczy) masa trafia do sortowników frakcjonatora, gdzie rozdziela się krótkie i długie włókna celulozowe, które zostają poddane dalszemu oczyszczaniu. Te dwa rodzaje mas zostają następnie zagęszczone i odpowiednio zmagazynowane.
  3. Jeśli produktem końcowym procesu recyklingu ma być papier gazetowy lub do pisania, masę należy poddać odbarwieniu. W tym przypadku wstępne odbarwianie przeprowadza się już na etapie rozwłókniania, aby w trzecim kroku wykonać flotację. Jest to odbarwianie za pomocą pęcherzyków powietrza, które oddzielają cząstki farby drukarskiej od masy i zostają usunięte wraz z powstałą pianą.
  4. Częstym etapem jest również bielenie masy makulaturowej. Proces ten odbywa się przy wykorzystaniu środków chemicznych, takich jak podsiarczan sodowy czy nadtlenki.
  5. Na koniec masa jest odwadniana (za pomocą pras ślimakowych lub filtrów tarczowych), w razie konieczności wyłapuje się także pozostałe włókna. Końcowy materiał jest prasowany i gotowy do wyrobu konkretnego produktu – nowego ekologicznego opakowania lub kartonu.

 

Jeśli szukasz ozdobnych kartonów skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz .

Grafiki: pixabay.com

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z portalu użytkownik wyraża na to zgodę.