Absolwent wzornictwa przemysłowego, Anirudha Sarabhi opracował rewolucyjny projekt kasku dla rowerzystów, który ma gwarantować trzykrotnie lepszą ochronę głowy podczas wypadku. Inspiracjami do powstania prototypu była anatomia czaszki dzięcioła i karton.

Zwykłe kaski: właściwości ochronne poniżej oczekiwań

Badania dowodzą, że tradycyjne kaski rowerowe dostępne w sklepach skutecznie chronią głowę rowerzysty tylko w przypadku 16% zdarzeń na drodze (źródło: Gizmodo). Poczucie bezpieczeństwa wydaje się zatem złudne.

Powodem, dla którego zwykłe ochraniacze nie są w stanie zabezpieczyć głowy rowerzysty przed uderzeniem jest polistyren – materiał, który nie pochłania uderzenia, a rozkłada siłę na całą głowę.
Kask kartonowy dla rowerzystów
Eksperci przekonują, że wiodące firmy odpowiadające za produkcję kasków rowerowych na przestrzeni ostatnich 10 lat inwestowały przede wszystkim w technologie poprawiające właściwości aerodynamiczne, odkładając na bok kwestie bezpieczeństwa.

Kranium: kartonowy kask, który przyniósł przełom w zakresie bezpieczeństwa

Dla Anirudha Sarabhiego inspiracją do powstania kartonowego kasku była nadzwyczajna wytrzymałość dzięciołów. Te wyjątkowe ptaki, każdego dnia uderzają w drzewo przynajmniej 12 tys. razy w ciągu dnia (źródło: Naukowe Fakty).

Tak wysoką odporność na wstrząs zapewnia mu odpowiednia budowa czaszki. W przeciwieństwie do innych gatunków, dzięcioły jako nieliczne nie posiadają bezpośredniego połączenia czaszki z dziobem. Podstawa dzioba jest oddzielona charakterystyczną chrząstką, która amortyzuje wstrząsy, a przy tym pomaga w zniesieniu wielokrotnych uderzeń (dziób dzięcioła uderza w pień drzewa z prędkością do 7 m/s, co jest ewenementem).

W oparciu o swoje dotychczasowe doświadczenia (projektant uległ poważnemu wypadkowi rowerowemu, który wywołał wstrząs mózgu | źródło: Platform) i analizę budowy czaszki dzięcioła, Anirudha Surabhi podjął prace nad zupełnie nowym kaskiem.

Po wielu miesiącach pracy, projektant stworzył innowacyjny kask, którego podstawę zamienił z polistyrenu na trójwarstwowy karton, wykorzystywany do transportu cięższego sprzętu – dwie płaskie listwy oddziela falowany karton.

Z informacji jakie podał w wywiadzie dla BBC Anirudha Surabhi (źródło: BBC.com) wynika, że tworzony przez niego kask wykazuje trzy-, czterokrotnie lepsze właściwości ochronne w porównaniu do zwykłych kasków, a przy tym może być dopasowany do kształtu głowy każdego rowerzysty.

Za kask trzeba zapłacić niespełna 80 funtów lub nieco ponad 100 euro: Kranium dostępny jest w londyńskim sklepie Velorution.com.

Przypominamy, że w swojej ofercie, jako doświadczony producent pudełek posiadamy wielkogabarytowe opakowania i kartony na rower.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z portalu użytkownik wyraża na to zgodę.